LET15 Bystro Design + Aleksandra Stencel

BYSTRO DESIGN je designérským studiem, které založili Dagmar Pánková a Leoš Smejkal v roce 2005. Studio má široký záběr od navrhování šperků, svítidel a designu skleněných produktů po tvorbu jedinečných skleněných objektů. V jejich společné tvorbě je patrný vtip a nadsázka, ale především maximální důraz na dokonalé řemeslné zpracování. Jen díky tomu mohly vzniknout takové unikáty jako broušené nápojové sety z kolekce ICE.

Dagmar Pánková (nar. 1971) je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, kde v současné době vyučuje malbu na sklo.  Kromě malby se věnuje navrhování šperků, objektů z foukaného skla, využívá stříbřené sklo a řadu dalších technik, včetně tavení a fusingu.

Leoš Smejkal (nar. 1973) studoval na Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově a Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Zabývá se designem luxusních interiérových objektů a svítidel, je autorem řady unikátních skleněných plastik a ve své tvorbě uplatňuje své vynikající schopnosti brusiče skla.

Hostem výstavy je polská designérka Aleksandra Stencel (nar. 1987). Aleksandra Stencel je absolventkou Akademie výtvarných umění v Krakově a externí designérkou slovenské sklárny Rona, a. s., Lednické Rovne. Navrhuje ručně i sériově vyráběné nápojové sklo včetně dekorů a originální projekty v rámci studia ILLOLA (se slovenským designérem Patrikem Illo).

Všichni vystavující jsou renomovanými sklářskými výtvarníky, jejichž tvorba zaujala na řadě tuzemských a zahraničních výstav a soutěžních přehlídek, při sklářských sympoziích (např. IGS v Novém Boru) a Mezinárodním trienále skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 

PhDr. Jaroslav Polanecký, Ph.D.

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio