Anemos / Lada Semecká

Autorská výstava sklářské výtvarnice Lady Semecké.

Vernisáž: 8. 9. 2017 / 18:00

Výstava: 9. 9. – 19. 11. 2017

 

Jak zachytit vítr a síly, které jsou součástí křehké přírody? Kolik živlů musí existovat, aby vznikla po ránu rosa?

 

Lada Semecká (*1973, Teplice) je sklářská umělkyně. Vystudovala na UMPRUM v Praze v ateliéru profesora Vladimíra Kopeckého, kde po studiích působila ve sklářské dílně jako lektorka. Po čtrnácti letech strávených v centru Prahy odjela učit na Institut sklářského umění v japonské Tojamě. Setkání s japonskou krajinou a kulturou posílilo její vnímání a zájem o kontemplativní zachycování harmonie přírody, křehkosti její rovnováhy i sílu vnitřní energie.

V procesu zkoumání a objevování hraje velkou roli náhoda, neovlivnitelnost. Stejně tak jako je někdy nepředvídatelné a především neovlivnitelné to, čeho se Lada Semecká ve své práci dotýká. Cyklus vody, vnitřní síly země, zachycování větru i zobrazování mraků prostřednictvím skleněné drti, je vědomý proces zakončený náhodně vzniklou do skla zatavenou stopou.

U zavěšeného kinetického objektu Modlitba III je ona neovlivnitelná náhoda spojená s vlastním lidským vědomím detekujícím moment zaslechnutí, případně i vydání signálu. Objekt se vánkem spojeným s pohybem, dechem, průvanem či dotykem rozezní.

Materiálová i obsahová symbolika jednotlivých děl vytváří harmonii s myšlenkou na koloběh přírody.

Výstava volně navazuje na autorskou výstavu s názvem Proudění v Galerii U prstenu v roce 2015 a sérii skupinových výstav s názvy Písně kosmické, Hvězdný prach, Random Univers.


- text: Romana Veselá

Fotogalerie stránky

Dokumenty ke stažení

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio