Vitrografie s Františkem Janákem

29.11.2014

Kurz: Vitrografie – výroba skleněné tiskové desky a tisk grafických listů 

Typ kurzu: jednodenní kurz pro veřejnost

Lektor: František Janák

Úroveň: začátečníci a pokročilí


Popis kurzu:

Jednodenní kurz vitrografického tisku seznámí zájemce s návrhem a výrobou skleněné tiskové desky, ze které budou na grafickém lisu vyrobené originální grafické listy. Vitrografie je unikátní technika, která byla objevena teprve nedávno. Věnuje se jí celá řada sklářských výtvarníků a grafiků. Využíval jí i slavný český rytec a medailér Jiří Harcuba. Zájemci se naučí celý technologický postup výroby grafického tisku. Při výrobě skleněné tiskové desky využijí pískování, rytí a broušení skla. Účastníci si budou moci vytvořené desky a grafické listy odnést domů. Kurz je otevřený všem a to i naprostým začátečníkům včetně dětí!

 

Přijďte se naučit základy této unikátní grafické techniky! Staňte se na chvíli umělcem a realizujte své představy! Vytvořte si vlastní grafický list!

 

BONUS pro Vás! Návštěva expozice sklářského umění v době kurzu zcela zdarma! Načerpejte inspiraci v autentickém prostředí historické huti! 

 

Profil lektora:

František Janák (1951) absolvoval SUPŠS v Kamenickém Šenově v oddělení broušeného skla v roce 1971 a poté vystudoval VŠ UMPRUM v Praze ve speciálním ateliéru profesora Stanislava Libenského. Pracoval jako průmyslový návrhář v ÚBOK a v Linea ÚBOK v Praze. Má za sebou bohatou praxi ve sklářském průmyslu. Vytváří broušené, lité a tavené skleněné plastiky. Věnuje se také malbě a grafice. Zúčastnil se mnoha skupinových a samostatných výstav doma a v zahraničí. Je zastoupený ve sbírkách v muzeích a v galeriích na celém světě a získal řadu ocenění na výstavách a soutěžích. Působil jako pedagog dva roky v Japonsku na TIGA v Tojamě, jeden rok na RIT v Rochesteru v USA a 12 let na SUPŠS v Kamenickém Šenově, kde také působil jako ředitel a zástupce ředitele školy. František Janák krátkodobě učil a přednášel v mnoha dalších místech po celém světě – v Číně, Kanadě, USA, Turecku, Německu, Francii, Polsku, Finsku, Norsku, Maďarsku a Portugalsku. V současné době pracuje jako umělecký manažer v Centru sklářského umění huť František v Sázavě.

 

Program kurzu:

 

9.00 Začátek kurzu, seznámení se s pracovištěm a s programem kurzu.

9.30 – 12.00 Probíhá kurz.

12.00–13.00 Přestávka na oběd.

13.00–16.30 Probíhá kurz.

16.30–17.00 Vyhodnocení a ukončení kurzu.

 

Cena kurzu: 1.500,– Kč

 Přihlásit se na kurz

 

Fotogalerie stránky

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio