Tajemství tavené plastiky

4. – 15. července 2016


typ kurzu: 10ti denní sklářský kurz

Lektor: JAROMÍR RYBÁK, CZ

Úroveň: začátečník / pokročilý

Jazyk: český / anglický

Cena: 22000 Kč / 814 EUR

 

Popis kurzu:

 „Pokud můžeme skleněnou plastiku označit v jedné její příznačné podobě jako symbolickou architekturu a v druhé jako prostorový příběh živých optických i tvarových vjemů, tvorba Jaromíra Rybáka se výrazně přiklání k druhé zmíněné rovině.“ – Richard Drury

Tento kurz představí rozsah možností pro realizaci skleněných soch technikou přetavováním skla v otevřené formě.  Účastníci se seznámí s postupem práce a možnými technologickými postupy. Součástí bude vývoj vlastní plastiky od návrhů a skic, po modely a způsob jejich realizace. Během 10 dní se zaměříme i na přednášky technologie a historie skleněné plastiky, promítání, diskuze a společné experimentování na malých zkouškách. Po odtavení budou plastiky v rámci časových možností dobroušeny, případně leštěny. Stáž je přiměřeně náročná a vyžaduje plné fyzické nasazení a nadšení učit se novému. Limit pro realizaci tavené plastiky je váha do 15 kg a síly skla do 6 cm. Maximální rozměry plastik jsou 30×30 cm ve formě 60×60 cm. V ceně je hrazen materiál pro výrobu forem, 6kg skla a využití sklářských technologií.

 

Doplňkový program:

Pobyt je doprovázený sklářskou besedou, přednáškou lektora a jeho studentů, komentovanou prohlídkou expozice IGS a exkurzí do Sázavského kláštera.


Profil lektora:

Otec a syn. Dvě generace, dva přirozeně odlišné postoje, které se promítají do vyhraněně osobité umělecké řeči. Přitom u nich sledujeme vzájemný vztah, vzájemné souvislosti i podobnosti. Oba rádi experimentují; jejich tvorba je charakteristická stálým ověřováním možností osobitých kombinací technik a materiálů. Jaromír Rybák vystudovala nejprve SUPŠ sklářskou v Železném Brodě a v roce 1979 absolvoval na VŠUP v Praze u profesora Stanislava Libenského. Pracuje jako samostatný výtvarník v oblasti skleněné plastiky, kresby a malby a realizace do architektury. Jaromír Rybák je zakládajícím členem skupiny RUBIKON 1998, zúčastnil se řady samostatných a skupinových výstav po celém světě a vedl kurzy na Espase du Verre v Kanadě, Aichi Univerzitě v Japonsku, Corning Museum of Glass v USA a na Universitě v Canbeře v Australii. 

http://www.rybakjaromir.cz/

 

»»» KOUPIT KURZ NYNÍ

 

Fotogalerie stránky

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio