Sklářovna - Tavená plastika

28. červenec – 8. srpen 2014

Kurz: SKLÁŘOVNA – Vše, co potřebujete vědět o tavené plastice a jejím opracování.

Typ kurzu: 12 denní kombinovaný rezidenční pobyt

Lektor: ak. mal. František Janák

Úroveň: začátečníci a pokročilí

Popis kurzu:

Hlavním tématem tohoto kurzu je tvorba děl formou tavené plastiky do formy (návrhy, modely, formy, tavení a chlazení skla) včetně následného dopracování děl pomocí technologie broušení, pískování a rytí. Účastníci kurzu se seznámí se základními technikami broušení skla na kuličských a hladinářských strojích a s opracováním skla na pásové brusce a diamantové pile. Naučí se také počítat tavící a chladící křivky.

Doplňkový program:

Pobyt je doprovázen lekcemi figurálního kreslení, komentovanou prohlídkou expozice IGS, exkurzí do sklárny Kavalier, přednáškou lektorů, seznámení se s 3D technologiemi a lekcí ve fotografování skla. Účastníci obdrží certifikát o absolvování kurzu.

Profil lektora:

František Janák absolvoval SUPŠS v Kamenickém Šenově v oddělení broušeného skla v roce 1971 a poté vystudoval UMPRUM v Praze ve speciálním ateliéru profesora Libenského. Pracoval jako průmyslový návrhář v ÚBOK a v Linea ÚBOK v Praze. Má za sebou bohatou praxi ve sklářském průmyslu. Jako výtvarník na volné noze se věnoval broušené, lité a tavené skleněné plastice. Zúčastnil se mnoha skupinových a samostatných výstav doma a v zahraničí. Je zastoupený ve sbírkách v muzeích a v galeriích na celém světě a získal řadu ocenění na výstavách a soutěžích. Působil jako pedagog dva roky v Japonsku na TIGA v Tojamě, jeden rok na RIT v Rochesteru v USA a 12 let na SUPŠS v Kamenickém Šenově, kde také působil jako ředitel a zástupce ředitele školy. František Janák krátkodobě učil a přednášel v mnoha dalších místech po celém světě – v Číně, Kanadě, USA, Turecku, Německu, Francii, Polsku, Finsku, Norsku, Maďarsku a Portugalsku. V současné době pracuje jako umělecký manažer v Centru sklářského umění huť František v Sázavě.

Přihlásit se na kurz

Fotogalerie stránky

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio