/ SETKÁNÍ / 4

Jaroslav Dušek si na sázavské Setkání pozval Ondřeje Smeykala a Bořka Šípka

Povídání o skle i životě je na programu dalšího Setkání, které se uskuteční 17. října od 18 hodin v Centru sklářského umění v huti František v Sázavě na Benešovsku. Pozvání herce a mudrlanta Jaroslava Duška tentokrát přijali profesionální hráč a průkopník hry na dechový nástroj didgeridoo Ondřej Smeykal a světoznámý architekt a designér Bořek Šípek. 

„Sepětí Bořka Šípka se sklem je jasné. Právě on mě kdysi seznámil se svým kamarádem Ondrou Smeykalem, který na Setkání zahraje na skleněné didgeridoo. Mám pocit, že mu jej navrhl právě Bořek. Oba dva jsou dobří vypravěči s velkým rozhledem a přesahem, takže se domnívám, že to bude velice zajímavý večer,“ řekl Jaroslav Dušek. Herec osobně má k bývalé sklářské huti František, kde se akce uskuteční, také neobvyklý vztah. Právě zde byl totiž kdysi na své první brigádě. “Máme chatu v Sázavě, jezdím tam přes 50 let a s huti jsem bytostně spojen – jako jinoch jsem si tam vydělal své první peníze,“ zavzpomínal.

Jaroslav Dušek si na Setkání do sázavské huti pozval v minulosti už kytaristu Pavla Steidla a zpěvačku Dagmar Andrtovou Voňkovou. „Hosty pořadu Setkání jsou většinou mí kamarádi, se kterými se znám delší dobu. Jednou za čas se dohodneme a uděláme v huti František pořad, který je podle mě zajímavým obohacením pro nejen sázavské publikum. S Pavlem a Dášou jsme to zopakovali, protože jsme si říkali, že to byl tak krásný večer, že by byla škoda zůstat jen u jednoho. Uvidíme, jak budou diváci spokojeni tentokrát,“ uvedl Jaroslav Dušek. Huť František je podle něj krásný prostor, který si zasluhuje velké využití – kromě výstav a koncertů by si v něm dokázal představit i nějaký televizní pořad.

„Snažíme se rozšířit nabídku Centra sklářského umění o kulturní akce, jednou z nich je právě Setkání s Jaroslavem Duškem a jeho hosty. Letos si pozval mimo jiné Bořka Šípka, který má v naší sklářské expozici také jeden exponát, a to skleněnou mísu, kterou vytvořil na sympoziu IGS v Novém Boru,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sázavské sklářské centrum provozuje. Návštěvníci Setkání, pokud přijdou v dostatečném předstihu, budou mít podle ní příležitost projít si expozici moderního skla nebo si dát něco malého k občerstvení.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji za 250 korun v Centru sklářského umění nebo v Informačním centru v Sázavě, na místě budou stát 300 Kč. Rezervace je možná na tel.: 732 740 336.

Osud bývalé sklářské huti František zpečetilo vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě. Její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

 

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

 

Fotogalerie stránky

Dokumenty ke stažení

© Cesty skla, o.p.s.  2014 | graphic design: kolargrafik/studio